Pirelli, Hankook ve Nokian 2020 DJSI Dünya Listesinde Yer Aldı

DJSI, 1999 yılından bu yana dünyanın önde gelen şirketlerinin ekonomik, çevresel ve sosyal kriterler açısından hisse senedi performansını takip ediyor. Yıllık analiz içerisinde 7,300’den fazla şirket ve küresel pazarın kapitalizasyonunun yaklaşık % 95’i bulunuyor. Bu yılki DJSI Dünya listesi, en büyük 2.540 küresel şirket arasında % 12.7’yi oluşturan 323 firmayı içeriyor.

Nokian DJSI Avrupa Listesine de Giriş Yaptı

Finlandiya menşeili Nokian Lastikleri, endeksin “ürün kalitesi ve geri çağırma yönetimi”, “çevresel raporlama”, “çevre politikası ve yönetimi” ve “sosyal raporlama” kategorilerinde 100 puan aldı. Bu, Nokian’ın DJSI listesinde dördüncü yılı. Nokian, bu sene aynı zamanda daha katı standartlara sahip DJSI Avrupa endeksinde de yer aldı.

Nokian Yılda 65 Bin Araçlık Egzoz Tasarrufu Sağlıyor

Nokian Lastikleri’nin CEO’su ve başkanı Jukka Moisio, sürdürülebilirlik alanında liderlik göstermekten ve bunun onaylanmış olmasından gurur duyduğunu söyledi. Nokian, geçtiğimiz altı yılda üretimden kaynaklanan CO2 emisyonlarını %44, lastiklerinin yuvarlanma direncini ise %8 oranında azalttı. Moisio, bunun yıllık 65.000 aracın egzozuna eşdeğer olduğunu belirtti. Geçtiğimiz Mayıs ayında Nokian, CO2 emisyonlarını azaltmak için “Bilime Dayalı Hedefler”ini resmi olarak onaylayan ilk lastik şirketi oldu.

Pirelli DJSI Puanı ile Açık Ara Dünya Lideri

İtalyan menşeili lastik devi Pirelli, “otomobiller ve bileşenler” sektörü ortalaması 35 iken 84 puana sahip oldu. Yönetim kurulu başkan yardımcısı ve CEO Marco Tronchetti Provera, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri’nde (DJSI) Pirelli’nin dünya lideri olduğunun teyit edildiğini söyledi. Provera, bunun lastik geliştirme süreçlerine sürdürülebilirliği entegre etmenin değerini bir kez daha gösterdiğini belirtti.

Hankook Kendi Kategorisinde Listelenen Tek Asyalı Firma Oldu

Güney Kore menşeili lastik üreticisi Hankook, üst üste beşinci kez listede yer aldı. Aynı zamanda “Otomobil Bileşenleri” kategorisinde listelenen tek Asyalı şirket olma ayrıcalığına da sahip oldu. Firma, sosyal katkı ve tedarik zinciri yönetimi alanlarında öne çıktıklarını söyledi. Hankook, şirket çapında kurumsal sosyal sorumluluk girişimlerini daha da iyileştirmek için şirketin sürdürülebilirlik vizyonunu tüm çalışanlarla paylaştığı yedi özel komite kurdu. Hankook’un başlattığı KSS projeleri arasında biyolojik çeşitlilik yönetimini ve ekosistemi desteklemek için Güney Kore Daejeon’da nesli tükenmekte olan bir türü koruma projesi de bulunuyor.