Petlas: 7 Derecenin Altında Kış Lastiği Hayati Önem Taşıyor

Türkiye’de lastik alanının liderleri arasına ismini yazdıran Petlas, soğuk hava koşullarında yol ve sürüş güvenliğine dikkat çekti; hava sıcaklığı 7 derecenin altında iken mutlaka kış lastiği kullanmak gerektiğini belirtti. Yerli sermayeye sahip Petlas, yerli iş gücünün ve yerli Ar-Ge çalışmalarını verdiği destekle lastik üretmeye devam ediyor. Petlas, bunun yanı sıra sosyal sorumluluğun bilincinde bir firma olarak sürücülerin güvenliği için lastik ve araç kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken durumlara dikkat çekiyor.

Kış Lastiği Kullanımı ve Lastik Bakımı Önemli

Petlas pazarlama müdürü Erkal Özürün, sıcak havalardan sonra kış koşullarının kendisini hissettirmeye başladığı şu günlerde yol ve sürüş güvenliğine dikkat etmenin önemini hatırlattı. Sürüş güvenliğinin aracın yer ile temas eden tek noktası olan lastiklerden başladığını söyleyen Özürün, kış aylarında kış lastiği kullanmanın büyük önem taşıdığını, hava sıcaklıkları 7 derecenin altında iken mutlaka kış lastiklerinin takılması gerektiğini ve bunun için karlı havaları beklemeye gerek olmadığını söyledi. Erkal Özürün, lastik hava basıncının kontrol edilmesinin güvenlik zafiyetlerini önlemek açısından büyük önemi olduğunu söylerken sürücülerin Türkiye’nin her tarafında bulunan Petlas bayilerine giderek lastik hava basıncı ve diş derinliğini kontrol ettirebileceğini söyledi.

Petlas Snow Master W651 Aracınızı Kışa Hazırlıyor

Petlas’ın yerli Ar-Ge ekibi ve nitelikli yerli iş gücü ile ortaya çıkarılan kış lastiği Snow Master W651, tüm Snow Master serisi gibi konforlu sürüş, güvenlik ve dayanıklılık özelliklerini bir arada sunmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor.  Petlas Snow Master W651, geniş çelik kuşakları ve sert topuk dolgusu sayesinde yüksek hızlarda dahi stabil ve konforlu bir seyahat deneyimi sunuyor. Bu lastikler, özel silikalı kauçuk karışımı sayesinde en düşük sıcaklıklarda dahi esnekliğini koruyabiliyor, karlı ve buzlu zeminlerde yüksek yol tutuşu sağlıyor. Desenin dizayn edilmesinde kullanılmış olan geniş yanal oluklar ve dönme yönüne optimize edilmiş omuz blokları, karlı zeminlerde yüksek fren performansı sunuyor. Z biçimindeki ince kılcallar ise buzlu ve karlı zeminlerde lastiğin performansını arttırıyor.

Kış Lastiği Ne Zaman Zorunlu?

Özürün, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın tebliğine göre 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan tüm araçlarda kış lastiği kullanımının zorunlu olduğunu hatırlatırken, resmi zorunluluk olmasa dahi can güvenliği için kış lastiği kullanılması gerektiğini söylüyor. Şehirlerde kış lastiği uygulamasının geçerli olup olmayacağına valilikler karar veriyor. Özürün, 1 Aralık’ta başlayan uygulamayı beklemeye gerek olmadığını söylüyor. Araç sahiplerinin trafik güvenliğini, kendilerinin ve sevdiklerinin güvenliğini düşünerek son anı beklememesi; hava sıcaklığı 7 derece civarında seyretmeye başladığında yaz lastiklerini kış lastikleri ile değiştirmesi gerektiğini hatırlatıyor.

Neden Kış Lastiği Kullanılmalı ?

Karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı kılcallara sahip olan kış lastikleri, 7 derece ve –40 derece arasındaki sıcaklıklarda esnekliğini kaybetmeyen lastik bileşiğine de sahiptir. Kış lastikleri kış koşullarında yaz lastiklerine oranla sürücülere iki kat daha fazla yol hâkimiyeti sağlarken fren mesafesi de yaz lastiklerine oranla %50 daha kısadır. Avrupa Lastik Üreticileri Derneği (ETRMA), kış lastiği standartlarına uygun olan lastiklerin Üç Zirveli Dağ Kar Tanesi (3PMSF-Three Peak Mountain Snow Flake) sembolü kullanabildiğini ve kış lastiklerinin üzerinde ince lameller (kılcallar) olduğunu söylemiştir. Karlı zeminlerde kış lastiği kullanmak, lastiğin yola tutunmasını arttırır ve patinajı azaltır. Böylece; aynı zamanda yakıttan tasarruf edilerek daha fazla yol alınabilir.

Kış Aylarında Güvenli Yolculuk için Nelere Dikkat Edilmeli?
  • Mevsime Uygun Lastik Kullanımı: Hava sıcaklıkları 7 derecenin altında iken kış lastiklerini kullanmak gerekir.
  • Kış Lastiklerinin Hepsi Aynı Marka ve Aynı Desen Olmalı: Otomobillerde kullanılan 4 kış lastiğinin tamamı aynı markaya, desene sahip olmalı ve kış lastiği orijinal ekipmanla aynı ebatta olmalıdır.
  • Karlı ve Buzlu Zeminlerde Hava Basıncı Düşürmek Yanlıştır: Lastiğin kar ve buz üzerinde daha iyi tutunması için lastik basıncının düşürülmesi yanlıştır. Lastik hava basınçları, araç üreticisinin tavsiye ettiği değerlerde olmalıdır.
  • Kış Lastikleri Uygun Koşullarda Saklanmalıdır: Kış lastikleri; kuru, serin, güneş ışığı girmeyen, asit ve motor yağı benzeri kimyasallarla temas etmeyeceği bir bölgede saklanmalıdır.