Nokian’dan Kış Aylarında Lastik Değişimi için Öneriler

Soğuk kış aylarında; sıcaklıklar 7 derecenin altına indiğinde yaz lastiklerinin kış lastikleri ile değiştirilmesi gerekiyor. Dünyanın ilk kış lastiğinin üreticisi olan Finlandiyalı Nokian firması, sürücülere kış aylarında lastik değişimi için tavsiyelerde bulunuyor.

Lastik Değişimi Yapmadan Önce Sırt ve Yanak Bölgesi İncelenmeli

Nokian lastik değişimi sırasında lastiklerin durumunun kontrol edilmesi; sırt üzerinde ve yanaklarda gözle görülür hasarlar olup olmadığının incelenmesi gerektiğini söylüyor. Uygun şekilde saklanmayan lastiklerde bu tür durumlar görülebiliyor. Bu kış lastikleri , kimi durumlarda daha fazla kullanım için uygun olmayabiliyor.

Lastik Değişimi Sırasında Diş Derinliği Kontrol Edilmeli

Nokian, lastik değişimi sırasında diş derinliğinin kontrol edilmesini tavsiye ediyor. Finlandiyalı üreticinin tavsiyesine göre kış lastikleri , en az 4 mm diş derinliğine sahipse kullanılmalı. Nokian, diş derinliği 4 milimetrenin altında olan aşınmış lastiklerin daha kötü yol tutuşu ile daha uzun fren mesafeleri sunacağını ve suda kızaklama riskini arttırabileceğini söylüyor.

Nokian kış lastikleri , lastiğin durumunun ve güvenliğinin hızlı bir şekilde kontrol edilmesini sağlayan Sürüş Güvenliği Göstergesi (DSI) ile sunuluyor. Lastiklerin sırtı üzerinde yer alan rakamlar, diş derinliğini milimetre cinsinden gösteriyor. Sırt üzerindeki kar tanesi sembolü ise diş derinliği 4 mm’den aşağı düştüğünde siliniyor.

Kış Lastikleri Doğru Basınçta

Nokian, lastik değişimi yapmadan önce doğru basıncın ayarlanmasını tavsiye ediyor. Finlandiyalı üreticiye göre kış lastikleri , yaz lastiklerinden 3 psi daha yüksek basınca sahip olmalı. Bunun yanı sıra; lastiklerin yaşının kontrol edilmesi öneriliyor. Lastiklerinizin yanak bölgesinde bulunan DOT kodu, üretim tarihini gösteriyor. Son dört rakam üretim haftasını ve yılını belirtiyor. Örneğin, DOT kodu 1319 ise lastik, 2019’un 13. haftasında üretilmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Nokian, kullanmaya devam edeceğiniz lastiklerin altı yıldan eski olmaması gerektiğini belirtiyor.