Nokian Yeni Lastik Testi Merkezi’ni Tanıttı

Nokian, İspanya’nın Santa Cruz de la Zarza kentindeki yeni test merkezinde lastik testleri gerçekleştirmeye başladığını duyurdu. Hakka Ring isimli merkez, tesisi çevreleyen 7 km’lik oval parkur da dâhil olmak üzere 300 hektarlık bir alanda 10 parkurdan oluşuyor. Lastik testi merkezinde 300 km / s hıza ulaşan testler gerçekleşebiliyor.

Nokian’ın Lastik Testi Kapasitesi Artıyor

Nokian’da Ar-Ge alanının başkanı Olli Seppälä: “Tüm lastik testi merkezlerimiz inovasyona yapılan yatırımlardır. Lastik testleri için alanın genişletilmesi bizim için büyük ve önemli bir adımdır. İspanya test merkezinin çok yönlü pistleri ve modern donanımı, şiddetli yağmur veya yoğun ısının herhangi bir sorun yaşatmaması için lastikleri ıslak ve kuru zeminde test etmemizi sağlıyor. Laponya’daki Ivalo kış lastiği test merkezimizle birleşen İspanya merkezi, genel test kapasitemizi mümkün olan en yüksek seviyeye taşıyor.”

Lastik Testleri Hangi Koşullarda Gerçekleşiyor?

Nokian, lastik testi merkezini ürün geliştirme döngülerini hızlandırmak ve birinci sınıf lastik üreticisi olarak şirketin pazardaki konumunu güçlendirmek için kullanacak. Site, 1.000 güneş paneli, su geri dönüşümü ve beyaz çatılar dâhil olmak üzere bir dizi çevre dostu teknolojiyi kullanacak. Tüm farklı yollar tamamlanmış durumda ve sitenin kalbinde bir ziyaretçi merkezi ile Nokian şimdi test merkezinde görev yapacak bir ekip oluşturuyor.

Seppälä: Artık lastik testleri, kendi test merkezimizde tüm koşullarda test ediliyor. Bu, özellikle Orta Avrupa pazarının yanı sıra Kuzey Amerika pazarı için geliştirilen ürünler göz önüne alındığında; bu, bizim için büyük bir rekabet avantajıdır.”

Birinci Sınıf Lastik Testi Koşulları Sunuluyor

Nokian lastik testi merkezi Hakka Ring’in inşaatı 2018’de başladı. Ancak Covid-19 salgını nedeniyle uluslararası durumun istikrara kavuşması ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınması için yapı kısa bir süreliğine durduruldu.

Ürünler ve yeniliklerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Jukka Kasi: “Benzer test lastik testi merkezleri, nadiren inşa ediliyor ve birinci sınıf test koşulları, birinci sınıf lastik üreticisi olarak güvenilirliğimizi arttırıyor. Tüm proje, bir rüyayı gerçeğe dönüştürmek için uzun vadeli konsantrasyonun yanı sıra büyük bir tutku, istek ve profesyonellik gerektirdi.”