Nokian ve ERTMA Lastik Etiketlerinin Güncellenmesini Destekliyor

Nokian Lastikleri ve Avrupa Lastik ve Kauçuk Üreticileri Birliği (ETRMA), 2009 AB Lastik Etiketleme Yönetmeliği’nin yenilenmesine destek veren kuruluşlar arasında yer alıyor. Nokian, lastik etiketlerinin yenilenmesi ile kış lastiği satın alan tüketicilerin karlı ve buzlu zeminlerde yol tutuşu hakkında bilgiye sahip olabileceğini söylüyor. Mevcut lastik etiketinin Mayıs 2021’den itibaren güncellenmesi hakkında Kasım ayının sonunda bir anlaşmaya varıldı. Ayrıca, Mayıs 2018’deki Avrupa Komisyonu önerisine dayanarak; etiket üzerinde kar ve buz performansı ile ilgili göstergelerin yer alması planlanıyor. Yeni düzenlemenin meclis ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması; AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanmadan önce tüm AB dillerinde onaylanması gerekiyor. 

ERTMA: Lastikler Daha Güvenilir Olmalı

ETRMA, etiketin görünürlülüğünün artmasını, üye devletler için daha güçlü yükümlülükler getirilmesini, yaptırımlar ve cezalar yoluyla gözetimin iyileştirilmesini memnuniyetle karşıladığını söyledi. ERTMA bunun yanı sıra;  “Ürün Bilgi Veri Tabanı” ile lastik üreticileri ve yetkili makamlar arasındaki bilgi zincirinin güçlenmesi gerektiğini söylüyor. Birlik, etiketlerde QR kodu ile birlikte; lastiklerin karlı ve buzlu zeminlere uygun olup olmadığını gösteren logoların yer almasını da destekliyor.

Nokian: Kış Lastiği Seçimi Kolaylaşacak

Nokian, yeni etiketlerin lastikleri karşılaştırmayı kolaylaştırarak online lastik alışverişi yapan tüketicilere yardımcı olacağına inanıyor. Nokian Lastikleri’nde yönetici olarak çalışan Jarmo Sunnari: “En büyük sorun, piyasada kış lastiği olarak satılan tüm lastiklerin tüm kış koşullarına uygun olmaması. Orta Avrupa kışı için tasarlanan lastikler, Nordik kış lastiklerinden tamamen farklıdır. Nordik kışı için buzlu zemin yol tutuşu çok daha önemlidir.”

Buzlu ve Karlı Zeminler için İşaretlemeler Bulunacak

Sunnari, Orta Avrupa’da bu ikilemin çok ciddi olmadığını ancak mevcut lastik etiketinin Nordik kış lastiği müşterileri için yanıltıcı olduğunu söylüyor: “Yeni buzlu zemin yol tutuşu işareti, Nordik ülkeler için uygun olan lastikleri diğer kış lastiklerinden ayıracak. Karlı zemin yol tutuşu işaretlemesi, Orta Avrupa kışı için yeterli kar performansına sahip olan lastiklerde bulunacak.”

Lastik Etiketleri Sağlıklı Rekabet Yaratıyor

ETRMA genel sekreteri Fazilet Cinaralp: “İnceleme, iddialı ve ileriye dönük bir Lastik Etiketleme Yönetmeliği için olumlu bir adım. Avrupa lastik endüstrisi; en yüksek performanslı lastiklerin üretilmesi, tüketicilerin bilgilendirilmesi ve üreticiler arasında sağlıklı bir rekabet yaratılması için etiketlerin önemli katkı sağladığını kabul ediyor.”

Lastik Aşınması için Güvenilir Testler Geliştirilmeli

ETRMA ayrıca, Avrupa Komisyonu’nun etikete aşınma bilgisini eklemeden önce; lastik sırt aşınmasını ölçmek için uygun ve güvenilir bir test yönteminin geliştirilmesi gerektiğine yönelik açıklamasını kabul ediyor. Cinaralp: “Avrupa lastik endüstrisi, lastik aşınma performansını ölçmek için güvenilir bir test yönteminin geliştirilmesi de dahil olmak üzere, lastiklerin çevresel zorluklarıyla tamamen ilgileniyor. Hedeflerimiz yüksek ve kendimizi toplumsal ihtiyaçlara cevap verecek teknik çözümler sunmaya adamış durumdayız.”