Nokian Lastik Seçimi için İklimin Önemini Vurguluyor

Nokian Lastikleri, lastiklerin güvenlik üzerindeki etkisine vurgu yapmak için lastiklerle ilgili “10 Kural” yayınladı. Bu kurallar, lastik bakımı ve seçimi ile ilgili önemli tavsiyelerden oluşuyor. Nokian’ın lastik seçimi ile ilgili sunduğu ilk kural ise lastiklerin iklime uygun olarak tercih edilmesi. Nokian, buna dikkat edilmediği takdirde en pahalı lastiklerin dahi yanlış seçim olabileceğini söylüyor. Lastiklerle ilgili bilgiye sahip olmayanlar için şaşırtıcı olsa da üreticiler, farklı hava koşulları için farklı niteliklere sahip lastikler geliştiriyor. Nokian, bu kuralla ilgili yayınladığı makalede kış ve dört mevsim lastikleri hakkında bilgi veriyor.

Ağır Kış Şartlarının Görüldüğü Bölgeler için Lastik Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Soğuk hava koşullarında; karlı ve buzlu zeminlerde kullanıabilen kış lastikleri , Nokian tarafından icat edildi. Nokian, kışların çok şiddetli geçtiği bölgelerde yaşayan sürücülerin kış aylarında kış lastiklerini; hava sıcaklığının 7 derece üzerine çıktğı diğer aylarda ise M+S işaretlemesine sahip dört mevsim lastiklerini kullanmalarını öneriyor. Nokian, her dört mevsim lastiğinin aynı anlamı ifade etmediğini belirtiyor. 3PMSF işaretlemesine sahip olan ve kış aylarında üstün performans sunmak için geliştirilen dört mevsim lastikleri , diğerlerinden ayrılıyor. Yalnızca M+S işaretlemesine sahip lastikler, en zorlu kış koşulları için yeterli değil. Nokian, lastik seçimi yaparken dört mevsim lastiği seçenekleri arasındaki farklara dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Bunun için de uzmana danışılmasında fayda var.

Dört Mevsim Lastikleri Tercih Edilmeli mi?

  • Kış aylarında ara sıra kar yağışı ve buzlanmanın yaşandığı bir bölgede mi yaşıyorsunuz?
  • Kayak tatili yapmaya gidiyor musunuz?
  • Hava sıcaklığı 0 derecenin altına iniyor mu?
  • Tatil için soğuk bölgelere seyahat ediyor musunuz?

Nokian’a göre; bu sorulara “Evet” yanıtını veren sürücülerin lastik seçimi yaparken kışa uygun özelliklere ve 3PMSF işaretlemesine sahip dört mevsim lastiklerini tercih edebileceğini söylüyor. Diğer dört mevsim lastiklerine göre daha yumuşak olan bu lastikler, düşük sıcaklıklarda kullanılabiliyor. Karlı zeminlerde yüksek performans sergileyebilen bu “gerçek” dört mevsim lastikleri , aynı zamanda ilkbahar ve yaz aylarında da kullanılabiliyor. Bu lastikler, yalnızca ılıman iklimlerde kullanım için geliştirilen dört mevsim lastiklerinden ayrılıyor.

Nokian Her Koşulda Kullanılabilen Dört Mevsim Lastikleri Sunuyor

Kış lastiğii uzmanlığı ile bilinen Nokian, aynı zamanda kış aylarında yüksek performans gösteren dört mevsim lastikleri sunuyor. Nokian dört mevsim lastikleri , en zorlu arktik kış koşullarında test ediliyor. Finlandiyalı üretici, yıllar öncesinde kış lastikleri geliştirmek için de bu koşulların ilham verdiğini söylüyor. Binek araçlar ve SUV’lar için Nokian Weatherproof, Nokian WR G4 ve G4 SUV ; hafif ticari araçlar ile ağır SUV’lar için ise Nokian Rotiiva AT Plus yılın dört mevsimi yüksek performans için sunuluyor.