Lastiklerin %27’si Yasal Diş Derinliğinin Altında Kullanılıyor

Birleşik Krallık’ın önde gelen yol güvenliği kuruluşu, sürücülere “TyreFlix – Judge Tread” kampanya filmi ile lastiklerini düzenli olarak kontrol etmeleri gerektiğini hatırlatıyor. TyreSafe, İngiltere’de lastik güvenliği ve düzenli lastik kontrolleri konusunda farkındalık yaratmaya adanmış tek kuruluş. Yıllık kampanyası kapsamında sürücüleri lastiklerin diş derinliğini, hava basıncını ve genel durumunu kontrol etmeye teşvik ediyor.

TyreSafe Lastik Diş Derinliği 2 mm’ye Düştüğünde Değişim Öneriyor

Birleşik Krallıkta yapılan bir araştırma, kullanılan lastiklerin %27’sinin yasal sınırın altında diş derinliğine sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bu, 10 milyon araç sahibinin tehlikelerin yanında 2500 sterlin para cezasına karşı da savunmasız olduğunu gösteriyor. Anket, aynı zamanda değiştirilen lastiklerin %70’inin diş derinliğinin 2 mm’nin altında olduğunu gösteriyor. Yasal diş derinliği her ne kadar 1.6 mm olsa da TyreSafe, 2 mm olduğunda sınıra yalnızca 0.4 mm (kredi kartı kalınlığının yarısı) kaldığından ve sürüş güvenliği düştüğünden lastiklerin değiştirilmesini tavsiye ediyor.

Lastik Diş Derinliği Bozuk Para ile Kontrol Edilebiliyor

Birleşik Krallık’ta her beş sürücüden biri, lastik diş derinliğini hiç kontrol etmediğini itiraf ediyor. Milyonlarca sürücü, şans eseri büyük cezalar ödemekten kurtuluyor. TyreSafe, diş derinliği kontrolünün karmaşık olmadığını söylüyor. Diş derinliği göstergesi olmasa da bozuk para ile dahi diş derinliği yaklaşık olarak anlaşılabiliyor. Türkiye’de de bunun için metal 1 TL ve 50 kuruşun kullanılması tavsiye ediliyor. Bu bozuk paraların dışındaki halka yaklaşık 3 mm olduğundan; lastik dişleri arasına yerleştirildiklerinde halkanın görünmesi, lastiğin 3 mm’den fazla diş derinliğine sahip olduğunu gösteriyor. Bunun yanında; lastiğin farklı bölgelerinde diş derinliği farklı görünüyorsa bu, düzensiz aşınma olabileceği anlamına geliyor. Bu durumda vakit kaybetmeden lastiklerin bir uzman tarafından kontrol edilmesi gerekiyor.

Lastik Diş Derinliği Islak Zeminde Güvenlik için Kritik Önem Taşıyor

TyreSafe başkanı Stuart Jackson: “Lastik sırtını kontrol etmek, birkaç dakika sürer ama hayat kurtarabilir. Lastik dişleri, ıslak zeminde lastik ile yol yüzeyi arasındaki suyu tahliye ederek aracın yolla temas hâlinde kalmasını sağlıyor. Lastiğin suyu tahliye edememesi durumunda sürücü, yönü ayarlamak ve frenlemek için ne kadar uğraşırsa uğraşsın araç tepki vermeyecetir.”