Kış Oto Lastiği

Trafikte güvenli sürüş amacıyla mutlaka dikkat edilmesi gereken konulardan biri kış aylarında kış lastiği kullanılmasıdır. Araç alırken ne kadar özen gösteriliyorsa aynı şekilde lastik alırken de onun kışı sağlam atlatması ve güvenli olması için özen gösterilerek alınması gerekiyor. Türkiye iklim koşullarında günlük güneşlik geçen yaz aylarının ardından kara kışa teslim olan ülkemizde tek tip oto lastiğiyle bir yıl geçirmek tehlikeli olabiliyor. Yapıları gereği yazın ısınan zeminle kışın ıslak ve donuk olan zeminde aynı performansa sahip olmuyorlar. Oto lastik üretiminde bileşimlerinde kullanılan malzemelerin oluk adı verilen desenlerinin farklı mevsimlere göre optimize edilmesi gerekiyor.

Güvenli lastik Kullanımı

Kışa ayrı yaza ayrı lastik üretimi gerçekleşen üretimlerde kış aylarının kapıyı çaldığı Aralık ayı başından itibaren trafikte zorunlu olarak Kış Oto Lastiği kullanmak gerekiyor. Yazın lastiğin ana maddesi olan kauçuk gevşer ve zeminde kuru olurken kış aylarında kauçuk soğuktan katılaşır, sertleşir. Zeminin ıslak veya buzlu olduğu kış mevsiminde ona uygun lastiklerin kullanılması gerekiyor. Mevsim farklılığın yaşanması yol tutuş kapasitesini etkiler. Detaylar ışığında mevsimine uygun lastik kullanılması hem sizin hem de trafikteki yaya, yolcu ve sürücüler için hayati öneme sahiptir. Yollarda güvenli sürüş yapabilmek için, sürüş keyfini sağlayan mevsime özel lastikler kullanılması gerekiyor. Merak edilen sorular arasında kış lastiği taktırmanın zorunlu olup olmadığıdır. Ülkemizde 1 Aralık 2015 tarihi itibariyle kış lastiği kullanmak zorunlu hale gelmiştir. Karlı havalarda trafik görevlileri kontrollerini sıklaştırır ve uygun lastiğe sahip olmayan araçlara cezai işlem uygular.

Kış lastiği yanı sıra karlı havalarda bagajda zincir bulundurmak da yine kanunlar tarafından zorunlu hale gelmiştir. Kış lastikleri havaların soğumaya başladığı kar yağışının etkili olduğu zamanlarda yola daha iyi tutunmasını kaymadan ilerlemesini sağlar. Kar zinciri ise kar yağışının çok fazla olduğunda lastikle zemin arasında tutunma köprüsü oluşturarak aracın kaymasını engeller. Kış lastiği yerine kışı zincirle geçirmek yanlıştır. Zincir uzun süreli kullanımda aracın alt kısmına ve lastiklere zarar verir. Araçta zinciri olması ve gerektiğinde takılması, aşırı kar yağışında kış lastiği ile birlikte kullanılması gereken güvenlik önlemidir. Lastik fiyatları ve zincir fiyatları piyasada araştırılarak en kaliteli ve uygun fiyatlı olan ürünlerin alınması sürücünün bütçesi içinde önemlidir. Ucuz lastik alayım derken kalitesiz ve depoda yıllarca bekletilmiş lastiğin alınmaması ve kullanım ömrünün göze alınarak tercih yapılması gerekiyor.