Kış Lastiği Yaz Aylarında Kullanılır mı?

Kış lastiklerinin özel bileşikleri, hava sıcaklığı yedi derecenin altında iken kullanılmak üzere geliştirilmektedir. Bağımsız test kuruluşu ADAC tarafından gerçekleştirilen testler, kış lastiklerinin yaz aylarında yaz lastiklerine oranla çok daha düşük performans sergilediğini göstermektedir. Eğer yine de yaz mevsiminde kış lastiklerini kullanmaya devam edecekseniz; dikkatli bir şekilde sürüş yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Lastiğin kış aylarında olduğu kadar iyi fren performansı göstermeyeceğini göz ardı etmemelisiniz. Bu nedenle yaz aylarında kış lastiği kullanacaksanız düşük hızlarda seyretmeniz gerekmektedir.

Yazın Kış Lastiği Kullanmak Yasak mı?

Yasal yönetmeliğe göre; 1 Aralık- 1 Nisan tarihleri arasında şehirlerarası karayollarında yük ve yolcu taşıyan tüm araçlarda kış lastiklerinin kullanılması şart. Ancak trafik yönetmeliği, yaz aylarında kış lastiklerinin kullanımını yasaklamıyor. Yalnızca lastiklerinizin diş derinliğinin 1,6 mm altında olmaması gerekiyor. Ancak ülke dışına çıkacaksanız; gideceğiniz ülkenin trafik yönetmeliğini incelemekte fayda var. Örneğin İtalya’da 5 ay boyunca kış lastiklerinin kullanılması yasak.

Kış Lastiklerini Yazın Kullanmak Ekonomik midir?

Kış lastikleri, özel hamur bileşikleri sayesinde sıcaklık yedi derecenin altında iken mükemmel performans sergiler. Ancak zaten yumuşak hamura sahip olan kış lastikleri; sıcak yaz aylarında, sert ve kuru yollarda oldukça hızlı bir şekilde aşınacaktır. Yaz ve kış lastikleri, hem bileşikleri hem de desen tasarımları ile birbirlerinden oldukça farklıdır. Yaz aylarında kış lastiklerini kullanmak güvenlik açısından önerilmemekle birlikte; lastiklerin ömrü çabuk tükeneceğinden ekonomik açıdan da bir avantaj sağlamayacaktır.