Kış Lastiği Kullanımı Her Geçen Yıl Artıyor

Kanada’da her dört sürücüden üçü kış lastiği kullanıyor ve bu sürücülerin büyük çoğunluğu lastiklerinin onları potansiyel tehlikelerden kurdardığını düşünüyor. Kanada Lastik ve Kauçuk Birliği (TRAC) tarafından yapılan son araştırma, sürücülerin kış lastiklerine bakışı konusunda birçok bilgiyi içeriyor. TRAC, her sene kış lastiği kullanımı ve algısı hakkında kamuoyu araştırması gerçekleştiriyor. 2019 yılında gerçekleştirilen araştırma, Kanada eyaletlerinde sürücülerin %75’inin kış lastiği kullandığını gösteriyor. Bu oran; 2017’de %66, 2014’te ise %58’di. Bu artışın sebebi, zorunlu kış lastiği uygulaması değil. Kanada’da yalnızca Quebec’te kış lastiği kullanımı zorunlu. Bazı illerde lastiklerle ilgili hiçbir düzenleme yer almıyor.  

En Hızlı Büyüyen Kategori Kış Lastikleri

Yıl   Kış Lastiği Kullanan Sürücüler (%)
1998%35
2014%58
2017%66
2019%75

Kış lastiklerinin artan popülaritesi, TRAC’in en hızlı büyüyen lastik kategorisinde yer almasını sağladı. Kış lastiği kategorisi, son üç yılda %5 büyüdü.

Kış Lastiklerinin Güvenlik için Önemi Anlaşılıyor

Continental Lastikleri’nin Kanada yönetim direktörü Matt Livigni: “Kanada’daki kış lastiği pazarı, sabit bir hızla büyümeye devam ediyor. İstatistiklerimiz, kış lastiklerinin araçlarda güvenlik için önemli rolü olduğunun ve bu lastiklerin kış aylarında yüksek performans sergilediğinin tüketiciler tarafından her geçen yıl daha iyi anlaşıldığını gösteriyor.”    

Kış Lastiği Kullanmayan Sürücüler Ne Düşünüyor?

TRAC, ayrıca kış lastiği kullanmayan sürücüler ile de anket gerçekleştirdi. Sürücülerin kış lastiği satın almama nedenleri şu şekilde:

  • Dört mevsim lastiği kullanmaları: %51
  • Kış aylarında fazla sürüş yapmamaları: %18
  • Pahalı olması: %17
  • Diğer lastikleri depolayacak alan bulunmaması: %4
  • Diğer: %9
  • Fikri olmayanlar / Cevaplamayanlar %1

2019 TRAC araştırması, 27-30 Eylül 2019 tarihlerinde 1,584 Kanadalı sürücü ile Kanadalı bir araştırma şirketi olan Leger tarafından çevrimiçi olarak yapıldı. Hata payı% 2.5 olarak belirtildi.