Kış Aylarında Lastik Diş Derinliği Neden Daha Önemli ?

TyreSafe, kış mevsiminde sürücüleri lastiklerinin yola elverişli durumda olup olmadığını kontrol etmeye çağırıyor. İster kar, ister sağanak yağış olsun, tüm bu zorlu hava koşullarında güvenliği sağlayacak birincil faktör, yeterli lastik diş derinliğidir. Lastik dişleri, aracın yolla temasını sürdürmek için zemindeki suyun tahliye edilmesini sağlamakta; karlı, buzlu zeminlerde yol tutuşunun korunmasında etkili olmaktadır. Lastik diş derinliği düştükçe, özellikle de 1,6 mm’lik yasal sınıra yaklaşıldığında yol tutuş seviyesi önemli ölçüde azalmaktadır. Aynı zamanda güvenlik için bir diğer önemli faktör, lastik hava basıncı olmaktadır. Hava sıcaklığının 7 derecenin altına indiği koşullarda ise mutlaka kış lastikleri kullanılmalıdır. 

Kış Aylarında Lastik Hava Basıncı Ne Olmalı?

Araç üreticisi tarafından önerilen lastik hava basıncı ayarlanmadığında, lastiğin yol tutuş performansı düşmektedir. Bunun nedeni, az veya aşırı şişirilmiş bir lastiğin şeklinin bozulması, bunun da temas yüzeyini küçültmesidir. Araç uzmanı sürücüler, ekstrem arazi koşullarında lastik basınçlarını değiştirse de bunu otoyollarda yapmak tehlikelidir. Lastik basıncı, üreticinin önerdiği değerde kalmalıdır. Üreticiler, önerdikleri değerleri araç kullanım kılavuzlarında belirtmektedir. Bunun yanında; şoför kapısının, torpido gözünün veya yakıt kapağının iç tarafında yer alabilen metal etikette de bu değerler yazılmaktadır. Kış koşulları için önerilen lastik diş derinliği ise minimum 3 milimetredir.

Kış Lastikleri Neden Kullanılır?

Yaz lastiklerinin kış aylarının ılıman geçtiği, sıcaklıkların çok düşmediği; kar yağışının, buzlanmanın görülmediği bölgede kullanılmasında sakınca bulunmamaktadır. Ancak yine de yola elverişlilik açısından iyi bir şekilde incelenmeleri gerekmektedir. Sürücüler, yol koşullarına özel dikkat göstermeli ve sürüşü buna göre ayarlamalıdır. Kış lastikleri ise uzun süreli soğuk hava koşullarında kullanım için idealdir. Bu lastikler, son derece düşük sıcaklıklarda dahi esnekliklerini koruyabilmektedir. Kar veya yağmur görülmese dahi düşük sıcaklıklarda kış lastiklerinin kullanılması gerekir. Bu lastiklerin özel oluk tasarımları ve sırt blokları üzerindeki kılcallar, en yüksek yol tutuş seviyesini sunmalarını sağlamaktadır. Yaz lastikleri, düşük sıcaklıklarda esnekliğini yitirmekte; yeterli yol tutuşu ve fren performansını sağlayamamaktadır. Kış lastiklerinin de yalnızca sürüş için yeterli diş derinliği ile birlikte güvenli olduğunun unutulmamalıdır. Kış aylarında sürüş yapmaya başlamadan önce lastik diş derinliği kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra soğuk hava koşullarında lastik hava basıncı çabuk düşebilmekte; bunun için lastiklerin doğru basınçta kullanılıp kullanılmadığı kontrol edilmelidir.

Düşük Sıcaklıklarda Güvenlik için Kış Lastikleri ŞartTyreSafe başkanı Stuart Jackson: “ Kış lastikleri , kış koşullarında testlere tabi tutuluyor ve sürüş sırasında güvende kalmak için onlara güveniyoruz. Aracın teknolojik sistemi ne olursa olsun, yolla temas hâlinde olan; frenleme, hızlanma ve manevraları yola iletmek için yeterli yol tutuşunu sağlayan lastiklerdir. Lastikler kullanıma elverişli değilse, dünyanın en iyi sürücüsü, kış koşullarında aracın kontrolünü elinde tutamayacaktır.