Hankook Lastikleri Sürücü Anketi Sonuçları Ne Gösteriyor?

Hankook Lastikleri, Gauge Index Anketi ile Amerikalıların sürüş konusundaki tutum ve görüşlerini ortaya koyuyor. En son anket ise 10-12 Kasım 2021 tarihlerinde, geçerli ABD ehliyetine sahip 18 yaş ve üstü rastgele seçilmiş 1.005 Amerikalıyla gerçekleştirildi. Ankete göre ABD’lilerin %67’si için artan benzin fiyatları, seyahat alışkanlıkları üzerinde orta düzeyde ve daha yüksek etkiye sahip. Bununla birlikte araç sahiplerinin %57’si noel için seyahate çıkacağını belirtti.

Pandemi Seyahat Planlarını Ne Kadar Etkiledi?

Tatil sezonunun ötesinde; pandemi, Amerikalıların seyahat etme konusundaki düşüncelerini etkilemeye devam ediyor. Ankete katılanların yalnızca %19’u 6 aydan daha uzun bir süre önceden seyahat planlamaya istekli. (2020’de ise bu rakam %16 idi.) Bununla birlikte Eylül 2020’de %17 oranında seyreden kişisel planlama isteği, şimdi %8’e düşmüş durumda.

Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Kontrolü Önem Taşıyor

Yola çıkma konusunda sağlık ve güvenlik endişeleri, bir yıl öncesine göre azalmış durumda. 2021’de sürücülerin %24’ü seyahate çıkmak ile ilgili en büyük endişelerinin güvenli bir yer bulmak ya da Covid-19 yönergeleri konusunda belirsizlik olduğunu belirtti. Geçtiğimiz yıl, bu rakam %40 idi. Şimdi endişelerin %40’ını araç arızası ve lastik patlaması gibi sorunlar oluşturuyor. Hankook Lastikleri, sürücüleri uzun yola çıkmadan önce araç kontrollerini yapmaları konusunda uyarıyor.

Seyahat Öncesi Lastik Kontrolleri Ne Olmalı?

Uzun seyahatlere çıkmadan önce araç gibi lastik kontrolü de öneme sahip. Öncelikle lastiğin yeterli diş derinliği olduğundan emin olunmalı. Binek grubu otomobiller için yasal lastik diş derinliği 1,6 mm. Bununla birlikte pek çok lastik üreticisi, kış koşulları için diş derinliğinin en az 4 mm olmasını tavsiye ediyor.

Doğru Lastik Hava Basıncı Nedir?

Bir diğer önemli kontrol ise lastik basıncı. Doğru lastik hava basıncı, araç modeline göre değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle hava basıncının araç üreticisinin tavsiyesine göre ayarlanması gerekiyor. Kış koşullarında hava basıncı daha sık kontrol edilmeli. Çünkü soğuk havalar, daha hızlı düşmesine neden olabiliyor.