Eskişehir Kış Lastiği Konusunda Tam Not Aldı

Kış lastiği uygulaması, 1 Aralık’la beraber ülke genelinde kış lastiği başladı. Uygulama kapsamında; şehirlerarası karayollarında yük ve yolcu taşıyan tüm araçların 1 Nisan 2020 tarihine dek kış lastiklerini kullanması zorunlu. Şehir içi yollar için ise bu konudaki inisiyatif, ilgili valiliklere bırakılıyor. Eskişehir valiliği; kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerin; kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin ise tüm lastiklerinin kış lastiği olmasını zorunlu tutuyor. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ise kış lastiği zorunluluğunun başlamasının ardından gerekli denetimleri gerçekleştirdi. Denetlemeye katılan 3 bin 389 araçtan yalnızca 7 aracın sürücüsü para cezasına çarptırıldı. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, yaptığı açıklamada; kış lastiği kullanma oranının memnuniyet verici olduğunu söyledi.        

Kış Lastiği Kullanımı Kazaları Önlüyor

Açıklamada; kışın hava şartlarının yaşamı olumsuz yönde etkileyebildiği Eskişehir’de kış lastiği zorunluluğunun bulunduğu sürücülere hatırlatıldı. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, 1 Aralık 2019- 12 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleşen denetlemenin amacının; trafik kazalarını önlemek, vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak olduğu belirtti. 

Kış Lastiği Denetlemeleri 24 Saat Boyunca Sürüyor

Eskişehir’de denetlemeler, 24 saat esasına göre gerçekleştirilecek; kurallara uymayan sürücülere para cezası uygulanacak. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, bunun yanı sıra; kötü hava koşullarında trafik tıkanmalarının ve yoğunluğun önüne geçilmesi için; toplu taşıma araçlarının kullanılmasını tavsiye etti. Açıklamada; “Vatandaşlarımızın görevlilerinin uyarılarına ve yönlendirmelerine uyarak destek olmalarını temenni ederiz” ifadeleri yer aldı.