Dört Mevsim Lastikleri Ne Sunuyor?

Dört mevsim lastikleri , hem yaz aylarında hem kış aylarında kullanılabilirler. Ancak 4 mevsim lastikleri , tasarımlarına ve lastik bileşiklerine göre birbirlerinden farklılık gösterebilirler. Kimi 4 mevsim lastik desenleri, kış aylarında karlı zeminlerde kullanım için daha uygunken kimisi ılıman iklime sahip bölgelerde kullanıma uygundur.

Dört Mevsim Lastikleri Hangi Özellikleri Taşıyor?

Dört mevsim lastikleri , soğuk havalarda esnek kalabilen lastik bileşiğinden üretilirler. Böylece yaz lastikleri gibi sertleşmeleri engellenir. Lastik yanağında 3PMSF (3 Zirveli Kar Tanesi) işaretlemesini bulunduran 4 mevsim lastikleri , daha düşük sıcaklıklarda kullanıma uygundur. Bunlar asıl dört mevsim lastiği olarak da görülebilirler. 3PMSF işaretlemesini taşımayan 4 mevsim lastik desenleri, ılıman iklim koşullarına sahip bölgelerde kullanıma uygundur. Dört mevsim lastikleri , bunun yanı sıra; suda kızaklamayı önlemek için tasarlanırlar.

Dört Mevsim Lastikleri – Avantajları

  • Dört mevsim lastikleri , mevsimlere göre lastik değiştirme zorunluluğunu ortadan kaldırır
  • Yaz ve kış lastikleri için iki ayrı ücret ödemenin önüne geçer
  • 4 mevsim lastikleri , depolama maliyetini ortadan kaldırır
  • Kış aylarında yaz lastiklerinden çok daha iyi performans sergiler
  • Suda kızaklamaya karşı direnç sağlar
  • 3PMSF veya M+S işaretlemelerini taşıyan bu lastikler, yasal olarak kış aylarında kullanıma uygundur

4 Mevsim Lastikleri ile Kış Lastiklerinin Farkı

Dört mevsim lastikleri , aşırı soğuk ve aşırı sıcak hava koşullarının görülmediği iklimler için idealdir. Bununla birlikte yoğun kar yağışı ve buzlanmanın görüldüğü bölgelerde; 4 mevsim lastikleri , kış lastikleri ile aynı performansı sunmayacaktır. Aynı zamanda sıcak havalarda ve kuru zeminlerde yaz lastikleri, genel olarak dört mevsim lastiklerinden daha iyi performans sunmaktadır. Bu performans, 4 mevsim lastik desenlerine göre farklılık göstermektedir. Kimi lastik desenleri, karlı zeminlere kimisi ise yaz aylarında ve ılıman kış koşullarında kullanıma daha uygun olarak geliştirilmektedir.