Continental: Lastik Diş Derinliği Anlık Olarak İzlenebilecek

Continental, Danimarka’da araç paylaşım firması olan Share Now Denmark ile gerçekleştirdiği pilot uygulamayla gerçek zamanlı olarak lastik diş derinliğini izlemeyi başardı. Firma, proje ortağı olarak telemetri uzmanı Traffilog ile birlikte çalıştı. İki firma, işbirliği içerisinde; lastik sensörlerinden alınan verilerle Share Now’ın otomobil filosundan alınan telemetri verilerini özel bir algoritma yardımıyla bulutta bir araya getirdi. Continental, bunun sonucunda diş derinliği verilerini anlık ve hassas bir şekilde elde edebildiğini belirtiyor. Firma, bunun gibi dijital lastik izleme sistemlerinin gelecekte lastik bakımı uygulamaları için kilit rol oynamasını umduğunu söylüyor.

Continental Sektörde Bir İlki Başarıyor

Continental Lastikleri’nin iş geliştirme ve küresel pazarlama başkanı Tansu Işık: “Bu pilot uygulama ile birlikte pazarda lastik diş derinliğini hassas bir şekilde izleyebilen ilk firmayız. Pilot uygulama, 1 mm’nin altındaki diş derinliği farkı ile akıllı lastik çözümlerinde bir endüstri standardı belirledi. Bu başarıya ulaşmak için Continental Automotive Teknolojileri ve ortağımız Traffilog ile çok yakın çalıştık.”

Filolar Lastiklerin Durumunu Anlık Olarak Takip Edebiliyor

Share Now’ın operasyon müdürü Steen Herløv Andersen: “Filo sağlayıcıları için doğru lastik durumu bilgilerini elde etmek, verimlilik açısından oldukça faydalı olabilir. Gerçek zamanlı, telematik tabanlı lastik izleme bizim için çok büyük bir avantaj. Lastiklerimizi her an izleyebilir ve bakımını yapabilir ve proaktif olarak harekete geçebiliriz.”

Lastik Basınç ve Sıcaklığı da İzlenebiliyor

Gerçek zamanlı diş derinliği ölçümü, Continental için Traffilog ile birlikte daha geniş bir projenin parçası. Bu kapsamda Continental, Share Now filosundaki 600 aracın lastik basıncı ve sıcklığının da izlenmesini sağlıyor. Continental, gerçek zamanlı lastik izleme çözümünü mevcut bir telematik düzene entegre edebildiğini açıklıyor. Traffilog, verilerin hem yakalanmasını hem de aktarılmasını sağlayan özel algoritması için telematik biriminde Continental’in gereksinimlerine uyacak şekilde değişiklikler gerçekleştirdi.