2020 Auto Bild Hafif Ticari Dört Mevsim Lastik Testi

Prestijli Alman otomotiv dergisi Auto Bild , dört mevsim hafif ticari araç lastikleri için gerçekleştirdiği testin sonuçlarını yayınladı. Lastik testi , VW Crafter ve 235/65 R16 C ebadındaki lastiklerle gerçekleştirildi. Testte referans olması adına yaz ve kış lastikleri de yer aldı. Hafif ticari araçlar için geliştirilen dört mevsim lastikleri , kuru ve ıslak zeminlerin yanı sıra; karlı zemin koşullarında da test edildi.

Kuru Zemin Lastik Testi

Dört mevsim hafif ticari araç lastikleri arasında kuru zeminde en iyi performansı Pirelli Carrier All Season sergiledi. Ancak hem manevra kabiliyeti hem de fren testinde tüm dört mevsim lastikleri gibi referans olarak eklenen yaz lastiğinin gerisinde kaldı. Kuru zemin fren testinde birinci olan Pirelli, manevra kabiliyeti testinde ise birinciliği Kleber Transpro 4S’ye bırakarak ikinci oldu. Kuru zemin lastik testi sonucunda 3. sırada ise küçük bir hız farkı ile Continental VanContact 4Season yer aldı.

Islak Zemin Lastik Testi

Islak zemin fren testinde tüm hafif ticari dört mevsim lastikleri arasında Pirelli Carrier All Season en kısa fren mesafesine sahip oldu. Pirelli’yi Goodyear Vector 4Seasons ve Continental VanContact 4Season izledi. Islak zemin manevra kabiliyeti testinde ise Continental VanContact 4Season diğer dört mevsim hafif ticari araç lastikleri arasında öne çıktı. Islak zemin fren testinde Pirelli, yaz lastiğinin arkasında kalırken; Continental manevra kabiliyeti testinde yaz lastiğinin de önüne geçti. Suda kızaklama testinde Maxxis VanSmart AS AL2 ilk sırada yer alırken; yaz lastiği, Pirelli ve Goodyear onu izledi.

Hafif Ticari Dört Mevsim Lastikleri Kar Performansı

Güvenliği sağlamak adına yaz lastiği, karlı zemin lastik testi için tercih edilmedi. Karlı zeminde manevra kabiliyeti ve fren testinde dört mevsim lastikleri değil; kış lastiği birinci sırada yer aldı. Karlı zemin çekiş gücü testinde ise Goodyear Vector 4Seasons ve Kleber Transpro 4S, 3. sırada yer alan kış lastiğinin önüne geçti. Karlı zeminde frenleme testinde kış lastiğinin ardından ilk 3 sırada; Goodyear, Kleber ve Continental yer aldı. Continental ve kış lastiği arasında yalnızca 1 metre mesafe bulunurken; Goodyear ve Kleber için bu rakam yalnızca 0.3 metre idi. Karlı zeminde manevra kabiliyeti testinde ise kış lastiğinin ardından Continental VanContact 4Season , Vredestein Comtrac 2 All Season ve Falken EuroAll Season Van yer aldı.

Dört Mevsim Hafif Ticari Araç Lastikleri Test Sonuçları

Toplam puanı ile lastik testi galibi Continental VanContact 4Season oldu. Lastiğin pozitif özellikleri arasında karlı ve ıslak zeminlerde yüksek yol tutuşu, direksiyon manevralarına mükemmel tepki ve düşük yuvarlanma direnci sıralandı. Negatif olarak ise konfor seviyesinin ortalama olması ve diğer lastiklere oranla daha yüksek fiyatı belirtildi. Dört mevsim hafif ticari araç lastikleri arasında 2. sırada Goodyear Vector 4Seasons Cargo, 3. sırada ise Kleber Transpro 4S yer aldı. 5. sırada yer alan Pirelli Carrier All Season’ın ıslak ve kuru zeminlerde üstün performans sergilerken karlı zeminlerde ortalama performans sunduğu belirtildi. Uzmanlar, Pirelli lastiğinin yağmurlu ancak kar yağışının yoğun yaşanmadığı bölgeler için ideal olduğunu belirtti. Test sonuçları; bazı dört mevsim lastikleri kış aylarına daha uygun iken bazılarının ise yaz için daha ideal olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.